На допомогу вихователю

Заняття для старшої групи

Заняття 1: «Наш друг Глобусик»

Мета. Ознайомити дітей з різними демонстративними матеріалами для вивчен­ня планети Земля(глобус, карта). Продовжувати формувати у дітей уявлення про Землю як планету. Дати дітям поняття про те, з чого збудована наша плане­та (ядро, мантія, земна кора). Розвивати уяву, пам'ять, логічне мислення. Вихо­вувати допитливість, викликати захоплення новим, незнайомим.
Хід заняття
(До дітей на заняття завітав Глобусик — лялька з головою^схожею на зем­ну кулю).
Глобусик. Добрий день, діти! Мене звати Глобусик, я прийшов до вас у гості.
Вихователь. Діти, а наш гість вам нікого не нагадує?
Глобусик. Ви правильно сказали, адже різні глобуси — то все мої родичі. А ви знаєте, для чого людям потрібні глобуси? Бо я ще маленький і не розумію, яку користь можу принести.
Вихователь. Діти, розкажіть Глобусику, для чого він потрібен.
(Щоб вивчати Землю, планету нашу)
Глобусик. А що таке «планета»?
Вихователь. Планета — це велика куля, що обертається навколо Сонця. Існує 9 планет, і Земля — одна з них.
Глобусик. То що, коли я виросту, то стану таким великим, як планета Земля? Вихователь. Ні, Глобусику, ти не будеш таким великим, бо глобус — це тільки мо­дель, іграшка — дуже схожа на земну кулю. Але завдання у глобусів дуже серйозне — навчати людей. Ось послухай вірш про себе(вихователь читає вірш «Глобус»).
ГЛОБУС
Глобус крутну, наче дзиґу малу,
Щоб обертався він швидко,
І за хвилину я облечу
Всю нашу Землю рідну.
Тут океани, моря та річки,
Гори .здаються малими,
А величезні материки —
Плями на кулі синій.
Пальцем торкнуся зараз Землі,
Що це за диво стало?
Враз під мізинцем моїм малим
Острова видно не стало.
Але цей глобус — не іграшка зовсім,
А мій учитель суворий.
Він допоможе мені знайти
Річку потрібну чи гори.
Вивчу напам'ять я обриси всі,
Знатиму все доволі.
А як дорослим потім стану,
Вирушу в мандри чудові.
Т. Словацька
Вихователь. А щоб ти, Глобусику, зрозумів все краще, ми з дітьми підготува­ли ось такі іграшкові будиночки — поглянь, як вони схожі на будинок за вікном. (Діти розглядають картонні будиночки і порівнюють їх із справжніми).
 Запитання до дітей:
1.  Чим схожі між собою справжній будинок та іграшковий?
2.  А чим відмінні?
— Так і ти, Глобусику, дуже схожий на Землю, але менший від неї на стільки, на скільки іграшковий будинок менший за справжній.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА «Я - ЗЕМЛЯ»
Глобусик. Я так старанно робив вправи, що навіть зараз захотів їсти. У мене навіть є дещо їстівне.
(Показує варене яйце, розрізане навпіл).
На сніданок вранці-рано Яєчко я собі зварив.
Шкарлупу всю зняв старанно,
 Думав їсти — татко мене зупинив:
— Подивись, яйце маленьке
 Багато що тобі покаже,
 Про Землю малюкам гарненьким,
 Про її будову скаже.
Вихователь. І справді, діти, яйце схоже на. земну кулю. Ось погляньте: у яйця — жовток, а у планети — гаряче ядро всередині, яке завжди кипить. Білок яйця — ніби земна мантія, що складається з розпечених металів і мінералів — заліза, каміння, сірки. І Земля так само вкрита корою, наче яйце шкарлупою (свою роз­повідь вихователь поєднує з розглядом ілюстрацій).
Вихователь. Земля має багато таємниць, тому люди вивчають нашу планету, мандруючи нею. А в своїх подорожах мандрівники часто дивляться на небо: Сон­це та зорі підказують їм шлях.
ДИДАКТИЧНЕ ЗАВДАННЯ «ВЕСЕЛИЙ НЕБОСХИЛ»
Глобусик. Але й про мене не забувайте. В подорожі я вам обов'язково знадоб­люся. Ось я вам навіть свої фотокартки приніс, будете їх використовувати як кар­ти. Ой, здається, вони у мене в кишені порвалися. Що ж робити?
Вихователь. Не хвилюйся. Діти зараз все виправлять.
ДИДАКТИЧНІ ЗАВДАННЯ «СКЛАДИ ПЛАНЕТУ»
Діти  складають з окремих частинок  єдине ціле — зображення планети Земля.
Вихователь. Діти, а щоб карта для подоро­жей завжди була у вас під рукою, давайте зро­бимо таку карту самостійно, кожен для себе.
АПЛІКАЦІЯ «КАРТА СВІТУ»
Діти наклеюють вже вирізані частини світу на круглі форми — земні півкулі.


 Заняття 2: «Земля - дочка Сонця»

Мета. Продовжувати формувати у дітей уявлення про Землю як планету, про Сонце як зірку, що освітлює Землю та інші планети. Дати уявлення про орбіту як шлях планети навколо Сонця. Уточнити знання дітей про зміну пір року відповідно до руху Землі навколо Сонця. Розвивати уяву, увагу, пам'ять, просторові уявлен­ня. Виховувати дбайливе ставлення до нашої планети.
Хід заняття
Вихователь. Діти, у всіх нас є сім'я, родина. Без близьких людей нам було б дуже самотньо. І всі ми живемо разом на великій планеті, що називається Земля.
—  Діти, а як ви вважаєте, чи є сім'я у нашої планети і хто її родичі?
—  А давайте подумаємо — хто для Землі Сонце? (Мати)
—  Ну, тоді батько, напевно, це космос.
—  А хто інші планети? (Брати та сестри)
—  А цікаво, кого у Сонця більше, синів чи дочок? Давайте порахуємо. Я буду називати планету, а ви перед собою викладайте палички: якщо дочка — червону, якщо син — синю паличку.
                                    ДИДАКТИЧНА ГРА «БРАТИ І СЕСТРИ»
СИНИ                                                                 ДОЧКИ
Меркурій                                                             Венера
Марс                                                                    Земля
Юпітер
Сатурн Уран
Нептун
Плутон
(Діти рахують палички і викладають між ними знак < або >, потім роз­повідають, що в них вийшло).
Вихователь. Діти, а ви знаєте, чому планети називаються дітьми Сонця?
Сонце — це велика зірка. Воно таке гаряче, що освітлює та зігріває всі планети. Проте деяким планетам дуже гаряче, а деяким не вистачає сонячного тепла. Нашій планеті пощастило більше за інших — в нас не дуже холодно і не дуже жарко.
(Розгляд наочності).
Вихователь. А ще Сонце таке сильне, що притягує до себе всі планети, не дає їм полетіти в безмежний космос. Тому планети постійно кружляють навколо Сон­ця певним шляхом, що називається орбітою.
Земля робить певний оберт навколо Сонця за рік, і за цей час на нашій планеті відбуваються певні зміни.
(Розгляд схеми «Зміна пір року на планеті Земля»)
Вихователь. Завдяки тому, що Земля обертається під нахилом, вона освітлюється Сонцем по-різному. Коли до Сонця повернена Північна півкуля, во­на отримує більше тепла та світла — тут літо. В цей час в Південній півкулі — зи­ма. Через півроку Південна півкуля буде більше освітлена, і там буде літо, а в Північній — зима. Коли обидві півкулі освітлені однаково, то наступає весна або осінь. Але завжди в різних півкулях різні пори року.
(Своє пояснення вихователь також супроводжує показом на глобусі Північної та Південної півкулі).
—   А зараз кожен з вас виготовить модель року. Для цього спочатку поділіть
круг на чотири рівні частини. Зафарбуйте їх кольорами зими, весни, літа та осені.
А тепер обережно розріжте круг по спіралі. Візьміть свою модель часу та сідай­
те до мене на килимок.
Запитання до дітей:
1.Який колір ти обрав для зими, для літа, осені та весни?
2.Чому саме такий колір?
3.Скільки тобі років? А скільки разів у твоєму житті було літо? А зима?
4.А скільки разів на твоїй моделі часу повторюється весна?

Вихователь. Проведіть пальчиком по спіралі. Скільки обертів

зробив ваш пальчик, стільки разів планета Земля обернулася навколо Сонця, стільки й років пройшло.
—   Діти, я чую чийсь голос, давайте уважніше прислухаємося. (Лунає спокійна
музика).
ПСИХОГІМНАСТИКА «ПЛАНЕТА ЗЕМЛЯ»
Я — планета. Я донька великого Сонця. Сонечко любить та зігріває мене, а я радісно кружляю навколо нього цілий рік, не втомлюючись та не зупиняючись. Я сильна. Я дихаю вільно та спокійно. Мої легені-ліси наповнюють мене чистим повітрям.
Живильною вологою напоюють моє тіло струмочки та річки, що кожного дня поспішають до морів та океанів.
Я велика. Я всім дарую притулок. Але бережіть мене. І я віддячу вам квітучим килимом — весною, теплим дощем — влітку, чудовим врожаєм — восени, а взим­ку — пухнастим снігом. Тож шануйте мене.
Я - планета Земля. Я - ваш рідний дім.
Вихователь. Діти, а чому планета Земля сказала, що вона наш рідний дім, ад­же кожен з нас живе в квартирах, будинках? (Діти висловлюють свої думки).
   Діти, у мене для вас є ще одне цікаве завдання.

ДИДАКТИЧНЕ ЗАВДАННЯ «ЦІКАВИЙ МАЛЮНОК» Вихователь. Щоб розв'язати це завдання, нам треба поставити декілька крапо­чок у відповідних квадратах. Уважно слухайте: е1, 61, н2, о2, н4, о4.
Тепер з'єднайте ці крапочки в такій послідовності: н4-н2-е1-61-о2-о4-н4, а тепер проведіть лінію   від н2 до о2.

Н
Е
Б
О
1




2




3




4





Запитання:
Який малюнок у вас вийшов, діти?
А як ви вважаєте, хто може жити у та­кому «небесному» будинку?
ДИДАКТИЧНЕ ЗАВДАННЯ «ЗАВДАННЯ З ЦІКАВИНОЮ» (Див. БВДС № 1, 2009).
Вихователь. А нам, діти, треба слідкува­ти за своїм «будинком», за своєю планетою. Послухайте вірш про одного принца з дале­кої планети.

ПРИНЦ І ТРОЯНДА
На маленькій планеті         Потім чай пив солодкий,
Принц один колись жив      По планеті гуляв.
І чудову троянду                 В нас велика планета,
Він всім серцем любив.        Гарні луки й сади.
На маленькій планеті         Ми повинні всі разом
Було гарне життя,             Вроду цю зберегти.
І маленькому принцу           Прокидайся раненько,
Посміхалась весна.              Умивайся, маля,
Він беріг свою землю,          І вітайся раденько:
Доглядав і любив,                 «Добрий ранок, Земля!
Прокидався раненько          Я тебе шануватиму,
І порядок робив.                  Я тебе доглядатиму,
Поливав свою квітку,          Я — маленькій твій принц,
Злий бур'ян виривав,            Ти — троянда моя!»
Т. Словацька
Вихователь. А ще давайте покажемо, якою гарною і квітучою може бути наша Земля.
ДИДАКТИЧНЕ ЗАВДАННЯ «КВІТУЧА ПЛАНЕТА ЗЕМЛЯ» (Див. БВДС №1,2009).

Заняття 3: «Друг Землі - Місяць»
Мета. Розширити знання дітей про планету Земля та інші планети. Вчити впізна­вати Землю за зовнішніми ознаками серед інших зображень. Уточнити знання дітей про Місяць, про зміни його форми. Вправляти дітей у розпізнаванні різних геометричних фігур. Активізувати словник дітей назвами інших планет. Розвивати пам'ять, увагу, уяву, окомір. Викликати інтерес до вивчення космосу.
Хід заняття
(Діти заходять до кімнати. Назустріч їм летить сумний Крилан — іграшка).
Вихователь. Добрий день, Крилане! Чому ти такий сумний? Та й очі в тебе на­че заспані чи заплакані.
Крилан. Добрий день, діти! Я справді трошки засмучений. Річ у тому, що на вашій планеті я покуштував сир, він мені дуже сподобався. Одного вечора за вікном я по- . бачив велику головку сиру і хотів його дістати, та у мене нічого не вийшло. Кожно­го вечора я намагаюсь дістати його, але все марно. Та найсумніше те, що сиру кож­ного дня стає менше та менше, мабуть, хтось інший якось дістався до того сиру на небі і вже його доїдає. Ось чому я сумую, адже я так люблю сир!
Вихователь. Діти, як ви гадаєте, Крилан нічого не переплутав? Що за «сир» він бачив на небі за вікном?
Крилан. А що, «Місяць» — це назва сиру? Він якийсь особливий?
Вихователь. Ні, Крилане, Місяць — це не сир. І взагалі він не їстівний, тому мо­жеш не сумувати.
Крилан. А що ж тоді таке «Місяць»?
Вихователь. Місяць — природний супутник Землі. Це кам'яна куля за розмірами приблизно в чотири рази менша за Землю. Як і все в космосі, Місяць постійно рухається. Його орбіта, тобто шлях по якому він рухається, проходить навколо Землі. Світло Місяця — це лише віддзеркалене світло Сон­ця. Залежно від того, як розташовані Місяць і Земля, Місяць видно або повністю, або його частинку. (Свою розповідь вихователь супроводжує по­казом ілюстрацій).
Крилан. Так, діти, в космосі існує багато незвичайного.
Вихователь. Все життя на планеті Земля залежить від космосу. От ти, Крила­не, знаєш, чому бувають день та ніч, як вони змінюються?
Крилан. Ні, я знаю лише, що вночі я сплю, а вдень гуляю.
Вихователь. Планета Земля має форму кулі і обертається навколо власної осі. Повертаючись, планета підставляє сонячним променям то один, то інший бік. То­му на освітленому боці земної кулі — день, а на неосвітленому — ніч.
ДОСЛІД З ДІАПРОЕКТОРОМ
(Вихователь крутить глобус біля ввімкненого діапроектора. Діти визнача­ють, в якій частині земної кулі зараз день, а в якій ніч).
Вихователь. Зважаючи на те, що повний оберт навколо себе (своєї осі) Зем­ля робить за одну добу, то в кожній добі повторюються ранок, день, вечір і ніч.
Крилан. А чому вдень не видно Місяця?
Вихователь. Тому що Сонце світить яскравіше за Місяць. Вдень сонячне світло просто перекриває те світло, що відбиває від себе Місяць.
— Але інколи трапляється так, що Місяць знаходиться точно між Сонцем та Зем­лею. На декілька секунд сонячне світло затьмарюється Місяцем, що відкидає свою тінь на Землю і перетворює день на ніч.
(Розгляд схеми «Затемнення Сонця»).
ДИДАКТИЧНА ГРА «ВЧИСЬ ВИЗНАЧАТИ РОЗМІЩЕННЯ ПРЕДМЕТІВ У ПРОСТОРІ» Зірку можна замінити на зображення планети Земля.
Додаткове завдання:
—  Як Сонце, Місяць та Земля стануть при затемненні Сонця?
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА (Рухлива гра «День та ніч»). Вихователь. А зараз, діти, давайте пограємо в інші «космічні» ігри.
ДИДАКТИЧНЕ ЗАВДАННЯ «КОСМІЧНІ ПРИКЛАДИ» (Див. БВДС № 1'2009).
Крилан. Ох, як би мені хотілось побувати на Місяці! Це можливо?
Вихователь. Так, це можливо. На Місяці побувало вже 12 космонавтів. І ми в своїй уяві теж можемо здійснити таку подорож. (Діти сідають в «космічний корабель»).
Вихователь. Щоб рушити, нам необхідно натиснути ці кнопки, але напевно во­ни зламалися, щось я не можу прочитати, що на них написано.
ДИДАКТИЧНЕ ЗАВДАННЯ «ВИШИКУЙ ЛІТЕРИ ЗА ЗРОСТОМ»
 АтСрТ        ОМсоКс
(Діти розшифровують слова «старт», «космос»).
 А тепер натисніть спочатку кнопку «старт», потім «космос». І промовляйте ра­зом зі мною слова:
Сонце і зорі нас направляють, Посадку на Місяць нам дозволяють. (Діти повторюють слова хором).
—  Адже ми на Місяці. Але перш ніж вийти з космічного корабля, одягніть на себе скафандри.
ІГРОВЕ ЗАВДАННЯ «ТИ - КОСМОНАВТ»
(Див. БВДС №1,2009).
Вихователь. Погляньте, діти, поверхня Місяця не схожа на поверхню Землі. Во­на всіяна кратерами(величезними ямами) та велетенськими рівнинами.
Ці рівнини називають морями. Є на Місяці Море Дощів і Море Хмар, Море Спо­кою та інші.
—  Діти, а якщо ви зараз знайдете на Місяці нове «море», як ви його назвете?
—  Ми відійшли досить далеко від зорельота, треба знайти шлях назад.
ДИДАКТИЧНЕ ЗАВДАННЯ «ЗНАЙДИ ШЛЯХ ДО ЗОРЕЛЬОТА» Діти на індивідуальних картках прокладають шлях так, щоб не потрапити у кратер.
Крилан. Діти, мені час повертатися на свою планету, хоча з вами мені було так цікаво. А зараз я хочу додому, бо мені час обідати, а на Місяці немає нічого їстівного.
- Та й нам час повертатися. Діти, сідайте у космічний корабель. Ми повертаємо­ся на Землю.
   Я сідаю у ракету, і лечу я на планету.
 На Землю рідну я свою у одну мить долечу.

Немає коментарів:

Дописати коментар